Havai fişek fabrikasındaki patlama davası başladı

İSTANBUL - Sakarya'da 7 işçinin hayatını kaybettiği, 128 kişinin yaralandığı havai fişek fabrikası patlaması davasının ikinci duruşması başladı.

1255 kez okundu.
Havai fişek fabrikasındaki patlama davası başladı

Sakarya'nın Hendek ilçesi Yukarıçalıca mevkiinde Büyük Coşkunlar havai fişek fabrikasında 3 Temmuz 2020’de meydana gelen ve 7 kişin hayatını kaybettiği 120 kişinin yaralandığı patlamaya ilişkin açılan davanın ikinci duruşması Sakarya 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde başladı. Duruşmaya tutuklu sanıklar Y.C, A.A, H.A.V, E.Ö. ve A.B, tutuklu bulundukları cezaevinden Sesli ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS)  ile bağlanırken, tutuksuz sanıklar A.R.E.C. ve A.Ç. ile avukatlar da mahkeme salonunda hazır bulundu.
 
22 YIL 6’ŞAR AY CEZA İSTEMİ
 
 Aralarında fabrika çalışanları ve hayatını kaybedenlerin yakınlarının da olduğu toplam 108 müştekinin dinleneceği davada, şüpheliler hakkında "Bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümüne ve yaralanmasına neden olma" suçundan 2 yıl 8 aydan 22 yıl 6’şar aya kadar hapis cezası isteniyor.
 
‘ADALET ARAYIŞIMIZ DEVAM EDECEK’
 
Patlamada hayatını kaybedenlerin yakınları da duruşma öncesi adliye önünde bir araya gelerek basın açıklaması gerçekleştirdi. Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) da ailelere destek verdi. Açıklamada konuşan DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, patlamanın hemen sonrasında olay yerine geldiklerini ve patlama alanında yürürken ayaklarının altında barutların hâlâ patladığını hatırlattı. 
 
Çerkezoğlu, “Bu fabrika daha önce defalarca patlamanın yaşandığı bir yerdi, fakat adını değiştirerek üretime devam etti. Üretim zorlamasıyla, özellikle pandemi koşullarında daha fazla üretim yapılması için insanların canının hiçe sayıldığı bir süreci gördük. Bugün de burada aileler ve avukatlarla birlikteyiz. Soma'dan Ermenek'e, Torunlar'dan Hendek'e kadar iş cinayetlerine karşı adalet arayışımız devam edecek” şeklinde konuştu. 

 

(MA)

Havai fişek fabrikasındaki patlama davası başladı
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ticaret Bakanı Pekcan'ın şirketinden dezenfektan alındığını doğrulandı
Ticaret Bakanı Pekcan'ın şirketinden dezenfektan alındığını doğrulandı
İstanbul Emniyet Müdürlüğü deposunda yangın
İstanbul Emniyet Müdürlüğü deposunda yangın