Kur artışı inşaat ve oto parça fiyatlarını uçurdu

VAN - Döviz kurundaki yükseliş, inşaat malzemeleri ve oto yedek parça fiyatlarını katladı. Esnaflar, malzeme fiyatlarında yüzde 200 dolayında artış olduğunu ve satışların kesildiğini söyledi.

1351 kez okundu.
Kur artışı inşaat ve oto parça fiyatlarını uçurdu

İzlenen ekonomi politikaları sonucu Dolar ve Euro gibi döviz kurlarındaki artış sürüyor. Türk Lirası’nın yabancı para birimleri karşısında her geçen gün değer kaybettiği koşullarda özellikle ithal edilen inşaat malzemeleri ve otomobil yedek parçalarında yüksek fiyat artışları sözkonusu. İnşaat sektöründe demir, sanayi sektöründe ise motor parçaları fiyatları kurdaki artıştan etkilenip, yükselmiş durumda.

 Van’da yıllardır demir ve çimento satan Yavuz Akman, döviz kurunda yaşanan artıştan kaynaklı kentte şuan inşaat yapımına ara verdiğini dile getirdi.

 DEMİR FİYATI UÇTU

 Önceki yıllarda 2 bin ton demir satarken, şu an 100 ton dahi satamadıklarından şikayet eden Akman, “2018 yılında demiri 2 TL’den satıyorduk, şimdi 6 TL’den satıyoruz. Bu yüzden müşteriler bizi her gün arıyor. Fiyat artışı yüzünden kimse ev yapamıyor. İnşaat sektörüne giren kişiler zarar ettikleri için çalışmalarına ara vermiş durumda. Ancak fiyatlar düşecek gibi görünmüyor. Geçen yıl 17 TL’ye sattığımız 50 kiloluk çimentoyu şu an 24 TL’ye satıyoruz” dedi.

 Akman, kurdan kaynaklı yaşanan fiyat artışı nedeniyle sektör durduğu ve satış yapamadıkları için yanında çalışanların ücretini ödemekte zorlu çektiğini ifade etti.

 İnşaat demiri fiyatlarındaki zammın ülkeye dışarıdan getirilen hurda demir fiyatlarındaki artıştan da kaynaklandığını dile getiren Akman, “Sorun dışarıdan gelen hurda. Hurdanın bugün ülkeye girişi 3 TL. Bunun inşaat demirine çevrilmesi ile beraber üzerine fiyat ekleniyor. Burada dövizin etkisi çok büyük. Döviz düşerse demir de düşecek. Şu an yüzde 200’e yakın bir zam var ortada” diye konuştu.

 Akman, malzeme fiyatlarındaki artışın daire fiyatlarına yansıdığını da ifade etti. Akman, Önceki dönemlerde 300 bin TL’ye satılan bir daire şu an 600 bin TL’ye satılıyor. Bu da alıcıyı çok etkiliyor. Önceki dönem sağlanan kredi imkanıyla beraber daireler satılıyordu. Şuan ise yüksek kredi fiyatları yüzünden kimse ev alamıyor” dedi.

 ‘FİYATLAR HERGÜN ARTIYOR’

 Oto aksesuarı satışı yapan İbrahim Sarp adlı sanayi esnafı da, döviz kurlarındaki yükselişten kaynaklı sattıkları ürünleri aynı fiyattan alamamalarından yakındı.

 Sarp, "Birçok ürün yurtdışından geldiği için dolar bazlı geliyor. Bu yüzden fiyatlarımız her gün neredeyse artıyor. Burada en ufak bir koltuk kılıfını dahi dolar üzerine alıyoruz. Geçen yıl 200 TL’ye sattığımız bir ürünü şu an 600 TL’ye satıyoruz” dedi.

 MASRAFLAR KATLADI

 Aracıyla servis şoförlüğü yapan Taner Çiftçi ise, parça fiyatlarının pahalılaşması sonucu aracına yaptığı masrafın her geçen gün artmasından dertli.

 Çiftçi, bunu şu sözlerle dile getirdi: “Araç sahipleri olarak doların yükselmesinden çok etkilendik. Genel olarak lastik ve parça alımında çok etkileniyoruz. Daha önce 50 TL’ye aldığımız araba bilyalarını şimdi 150 TL’ye alıyoruz. Az önce iki tane somon değiştirdim. Daha önce 10 TL’yken, şimdi 20 TL’ye aldım. Dövizde yaşanan artış bütün iş kollarını etkiliyor. Sezonla bir işe başladığımızda aynı ücretle devam ediyoruz ama gerek mazot fiyatı gerekse sanayi giderlerinde her gün artış yaşanıyor Bu gidişle iş yapamayacak hale geleceğiz.” diye konuştu.

 

(MA)

Kur artışı inşaat ve oto parça fiyatlarını uçurdu urfa aşı
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mısır’da tren raydan çıktı: En az 97 yaralı
Mısır’da tren raydan çıktı: En az 97 yaralı
Destek 8 Milyon TL’yi Aştı!
Destek 8 Milyon TL’yi Aştı!