6 belediyeye 'insan kaçakçılığı’ soruşturması

İçişleri Bakanlığı, gri pasaportla yapılan "insan kaçakçılığı"na dair adı geçen 6 belediye hakkında merkezi soruşturma başlattı.

1114 kez okundu.
6 belediyeye 'insan kaçakçılığı’ soruşturması

Malatya’nın AK Parti’li Yeşilyurt Belediyesi, Eylül 2020’de, “Çevreye Duyarlı Bireyler Yetiştirmek Projesi” kapsamında Almanya’nın Hannover kentinde düzenlenecek olan çevre, eğitim ve kültürel inceleme gezisine 53 kişinin gönderilmesine karar vermişti. Ancak geziye gidenlerin birçoğunun geri dönmemesi ile “insan kaçaklığı” iddiaları gündeme geldi. Yeşilyurt Belediyesi’nin Meclis toplantısında Meclis üyelerinin soru önergesiyle ortaya çıkan olay sonrası, araştırma için müfettiş görevlendirilmişti.

 Olayın yalnızca Yeşilyurt Belediyesi ile sınırlı kalmadığı ve benzer olayların birçok AK Parti’li belediyelerde yaşandığı belgeleri ile birlikte basına yansıdı.

 İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, 6 belediye hakkında soruşturma başlatıldığı açıklandı.

 İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada şöyle: ''Belediyeler aracılığıyla kamu görevlisi olmayan kişilere hizmet damgalı pasaport sağlanarak yurt dışına çıkış yapmalarına yönelik, 12 Mart tarihinde Bakanlığımızca başlatılan soruşturma genişletiliyor. Bu kapsamda, Balıkesir Gömeç,  Adıyaman Gölbaşı, Burdur Yeşilova, Yozgat Yerköy, Şanlıurfa Suruç,  Ordu Korgan belediyelerince 'dans (folklor) gösterisi',  'kültür turu', 'gençlik programları' adı altında sivil toplum kuruluşları ile işbirliği protokolü düzenlenerek, yurt dışına kişiler gönderildiği tespit edilmiştir. Söz konusu olaylarla ilgili  Bakanlığımızca Mülkiye Müfettişi görevlendirilerek, soruşturma başlatılmıştır.''

 Ayrıca, yerel idareler tarafından kamu personeli olmayanların yurt dışına gönderilmesinin de geçici olarak durdurulduğu belirtildi.(MA)

19.04.2021

https://www.icisleri.gov.tr/belediyeler-araciligiyla-yurt-disina-cikisa-yonelik-sorusturma-genisletiliyor

Belediyeler Aracılığıyla Yurt Dışına Çıkışa Yönelik Soruşturma Genişletiliyor

Belediyeler aracılığıyla kamu görevlisi olmayan kişilere hizmet damgalı pasaport sağlanarak yurt dışına çıkış yapmalarına yönelik, 12 Mart tarihinde Bakanlığımızca başlatılan soruşturma genişletiliyor.
      
Bu kapsamda, Balıkesir Gömeç,  Adıyaman Gölbaşı, Burdur Yeşilova, Yozgat Yerköy,  Şanlıurfa Suruç, Ordu Korgan belediyelerince “dans (folklor) gösterisi”, “kültür turu”, “gençlik programları” adı altında sivil toplum kuruluşları ile işbirliği protokolü düzenlenerek, yurt dışına kişiler gönderildiği tespit edildi. Söz konusu olaylarla ilgili Bakanlığımızca Mülkiye Müfettişi görevlendirilerek, soruşturma başlatıldı.
 
Bakanlığımızca, belediyelere imkan sağlayan mevzuatın suistimalinin önlenmesi amacıyla tedbirleri arttırıcı yeni bir düzenleme yapılıncaya kadar, mahalli idarelerce yurtdışına görevlendirilen kamu personeli olmayan kişilere hizmet damgalı pasaport düzenlenmesi uygulaması geçici olarak durduruldu.
 
Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

6 belediyeye 'insan kaçakçılığı’ soruşturması
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
CHP Sözcüsü Öztrak: “Millet Helalleşmek İçin Değil, Hesaplaşmak İçin Sandığı Bekliyor”-(VİDEO)
CHP Sözcüsü Öztrak: “Millet Helalleşmek İçin Değil, Hesaplaşmak İçin Sandığı Bekliyor”-(VİDEO)
400 bin nüfuslu ilçenin tek PTT şubesinde izdiham
400 bin nüfuslu ilçenin tek PTT şubesinde izdiham