Şanlıurfa’da 2021 biçerdöver fiyatları belli oldu

Şanlıurfa Ziraat Odası Başkanı Ahmet Eyyüpoğlu, basın toplantısı düzenlendi. Şanlıurfa Ziraat Odası Başkanı Ahmet Eyyüpoğlu, toplantıda biçerdöver fiyatlarını da açıkladı.

1864 kez okundu.
Şanlıurfa’da 2021 biçerdöver fiyatları belli oldu

Şanlıurfa Ziraat Odaları, 2021 yılı biçerdöver biçim ücretlerini açıkladı.  Şanlıurfa Ziraat Odası

Başkanımız Ahmet EYYÜPOĞLU başkanlığında telekonferansla gerçekleştirilen toplantıda dekar başına

belirlenen biçim ücretleri,

Yağmurlama ve damlama sulama alanlarında biçim bedeli: 20T L /DEKAR

Karık tapa ve salma sulama alanlarında biçim bedeli: 25 TL / DEKAR

Nohut biçim bedeli: 21 TL/DEKAR

Mercimek biçim bedeli: 23 TL /DEKAR

Kuru tarım alanlarında biçim bedeli: 17 TL olup, traktör bedeli biçerdövere ait olması halinde söz konusu fiyatlara %10 eklenecektir. 

Saman satış bedeli de belirle

Biçerdöver arkası saman toplama bedeli (Buğday )  : 250 TL/Römork (1 tonluk)

Biçerdöver arkası saman toplama bedeli (Buğday)   : 350 TL/Römork (2 Tonluk)

Biçerdöver arkası saman toplama bedeli (Arpa)        : 230 TL/Römork (1 tonluk)

Biçerdöver arkası saman toplama bedeli (Arpa)     : 300 TL/Römork (2 tonluk)         

Traktör arkası saman toplama bedeli:    150 TL/ Römork, olarak karara bağlanmıştır.    

“ Biçim ücretleri için ortak karar aldık”

Alınan karar hakkında basın toplantısı gerçekleştiren Şanlıurfa Ziraat Odası Başkanımız Ahmet Eyyüpoğlu,  biçerdöver fiyatlarının açılması için ilçe başkanlarımızla, biçerciler dernek başkanımızla, il tarımla müdürlüğümüzle aldığımız karar doğrultusunda geçen yıla oranla yüzde on oranında artış yaptık. Kuru arazilere biçer girmeyeceği için artış yapmadık.  Yağmurlama ve damlama sulama dönüm başı 20 lira, Karık tapa ve salma sulama 25 lira,  Biçerdöver arkası römork 2 tonluk 350 lira, arpa 230 lira olarak kararlaştırdık. Tüm çiftçilerimize hayırlı Uygurlu olsun dedi.

Eyyüpoğlu: 48 yıl öncede aynı kuraklığı yaşadık

Yaşanan kuraklık hakkında da konuşan Başkanımız Ahmet EYYÜPOĞLU, 48 yıl önce çiftçilerimiz bir kuraklık yaşadı. Maalesef 48 yıl önce yaşadığımız kuraklığı şimdi de yaşıyoruz.  2 milyon dönüm arazime ne biçilecek nede biçer girecek nede bir kilo ürün elde edilecek. Genel başkanlığımız nezdinde genel başkanımızla görüşerek tarım bakanlığıyla görüşüp, bitkisel daire başkanı geçen hafta Urfa’ya gelip bire bir alanları gezip gördü. Özelikle sayın Cumhurbaşkanımızdan, Milletvekillerimizden, Tarım bakanımızdan hem çağrıda bulunuyorum hem özelikle ricada bulunuyoruz. 2 Milyon dönümlük arazimiz biçilmeyecek, biçerdöverde girmeyecek. Çiftçilerimiz ürün elde edemeyecek. Bizler genel başkanımızla görüştük. Tarım Bakanlığımız ve milletvekillerimizden çağrıda bulunuyoruz. 2 Milyon dönümlük arazimizde çiftçilerimiz ürün elde edemeyecek.  Kuraklık yaşayan çiftçilerimize Allah yardımcıları olsun. Çiftçilerimizin durumu iyi değil. Gelecek yıl bu çiftçilerimiz ne yapacak. Cumhurbaşkanımızdan ricamız bu yıl için AFAD kapsamına alınması gerekiyor. Valilik nezdinde komisyonlar kurularak, alanları tespit etmeli. Çiftçilerimiz, kuruyan ekinlerine koyunları bırakıyorlar. Bir kısım tarlamızda sürülüyor” ifadelerini kullandı.

“Afat yılı ilan edilmeli”

Sıkıntılı süreçler yaşayan çiftçiler için bu yıl afat kapsamına alınması gerektiğini söyleyen Başkanımız Eyyüpoğlu, Özelikle Cumhurbaşkanımızdan, Tarım bakanımızdan ricamız bu yıl için afat kapsamına alınması gerekiyor. Afat kapsamına alınıp valilik nezdinde komisyonlar oluşturarak alanları tespit ederek yarın için geç kalmamamız lazım. Çünkü çiftçilerimizin çoğu arazilerini bırakmış durumda. Yetkililerden ricamız bir an önce afat kapsamına alınması rica ediyoruz dedi.

“9 Milyon sulanabilir arazimiz var”

Şanlıurfa’da 9 milyon sulanabilir arazini olduğun altını çizen Başkanımız,  9 milyon dönüm sulanabilir arazimiz var. 4 milyon 500 bin dönümü devlet tarafından sulanıyor. Kalan kısmında çiftçiler kendi imkânlarıyla suluyorlar. Elektriğin ne kadar pahalı olduğu malum buna rağmen çiftçilerimiz yine sulama yapmaya çalışıyorlar. 2 milyon dönüm araziye bir damla su bile iletilmiyor.  2 milyon dönüm araziden bir kilo ürün elde edilmeyecek.  Dedi.

Maalesef çiftçilerimiz bu yılda kuraklık tehlikesi yaşıyor. 2 Milyon dönümlük arazimiz biçilmeyecek, biçerdöverde girmeyecek. Çiftçilerimiz ürün elde edemeyecek. Bizler genel başkanımızla görüştük. Tarım Bakanlığımız ve milletvekillerimizden çağrıda bulunuyoruz. 2 Milyon dönümlük arazimizde çiftçilerimiz ürün elde edemeyecek.  Kuraklık yaşayan çiftçilerimize Allah yardımcıları olsun. Çiftçilerimizin durumu iyi değil. Gelecek yıl bu çiftçilerimiz ne yapacak. Cumhurbaşkanımızdan ricamız bu yıl için AFAD kapsamına alınması gerekiyor. Valilik nezdinde komisyonlar kurularak, alanları tespit etmeli. Çiftçilerimiz, kuruyan ekinlerine koyunları bırakıyorlar. Bir kısım tarlamızda sürülüyor” ifadelerini kullandı.

HABERİN VİDEOSUU LİNKETDİRhttps://we.tl/t-gaNj0NovT9

 

 

 

 

İyi çalışmalar dilerim….Anchor

2021 yılı biçerdöver biçim ücretlerini açıkladı
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
4’üncü yargı paketi Adalet Komisyonu'nda kabul edildi
4’üncü yargı paketi Adalet Komisyonu'nda kabul edildi
Yangında Suriyeli 3 çocuk yaşamını yitirdi
Yangında Suriyeli 3 çocuk yaşamını yitirdi