ABD Senatörü Sanders: Filistin'de rotamızı değiştirelim

Vermont Senatörü Demokrat Partili Bernie Sanders, İsrail’in Filistinlilere yönelik politikalarına karşı ABD’nin rotasını değiştirerek, tarafsız bir yaklaşım sergilemesi gerektiğini söyledi.

1253 kez okundu.
ABD Senatörü Sanders: Filistin'de rotamızı değiştirelim

Demokrat Parti’nin etkili isimlerinden Vermont Senatörü Bernie Sanders, New York Times (NYT) gazetesinde İsrail’in son günlerdeki saldırılarına yönelik “ABD, Ortadoğu’da yansız bir yaklaşımı desteklemelidir” başlıklı bir makale yayınladı.

 
Yıllardır yaşanan her çatışmadan sonra “İsrail’in meşru müdafaa hakkı” söyleminin dillendirildiğini kaydeden Sanders, “Peki, ‘Filistin halkının hakkı nedir?’ sorusu neden hiç sorulmuyor? Ve neden İsrail ve Filistin’deki şiddeti, yalnızca İsrail’e roketler düşerken fark ediyor gibi görünüyoruz?” diye belirtti.
 
YASA DIŞI YERLEŞİM!
 
Sanders, Hamas tarafından atılan roketlerin kabul edilemez olduğunu ancak son günlerde yaşanan çatışmaların bu roketlerle başlamadığını vurgulayarak, şu hatırlatmayı yaptı: "Kudüs’ün mahallesi Şeyh Cerrah’taki Filistinli aileler, zorla yerlerinden edilmelerini kolaylaştırmak için tasarlanmış yasal sistemde uzun yıllardır tahliye tehdidi altında yaşıyor. Son haftalarda, aşırılık yanlısı yerleşimciler onları tahliye etme çabalarını yoğunlaştırdı ve trajik bir şekilde, bu tahliyeler daha geniş bir siyasi ve ekonomik baskı sisteminin sadece bir parçasıdır."
 
İsrail’de Başbakan Benyamin Netanyahu hükümetinin Filistinlileri ötekileştirerek iki devletli çözüm olasılığını engellemek için yasa dışı yerleşim politikalarının peşinde koştuğunu söyleyen Sanders, “İsrail, barış ve adalet yerine, o topraklarda eşitsiz ve demokratik olmayan kontrolünü sağlamlaştırıyor” dedi.
 
'ROTAMIZI DEĞİŞTİRMELİYİZ'
 
ABD Başkanı Joe Biden’ın şimdi dünyaya adalet ve demokrasi temelli bir yaklaşım sergileme şansı olduğuna işaret eden Sanders, “Rotamızı değiştirmeli ve sivillerin korunmasına ilişkin uluslararası hukuku destekleyen ve güçlendiren tarafsız bir yaklaşım benimsemeliyiz” çağrısını yaptı.
 
Washington’un İsrail’e her yıl yaklaşık 4 milyar dolar yardımda bulunduğunu hatırlatan Sanders, ABD’nin artık Netanyahu hükümetinin demokratik olmayan ırkçı davranışlarını artık savunmayı bırakması gerektiğini vurguladı.
 
Sanders makalesinde son olarak insan haklarına dikkat çekti: "ABD’nin İsrailliler ve Filistinliler için geleceği inşa etmelerine yardım etmede önemli bir rol oynayacağına kuvvetle inanıyorum. Ancak ABD küresel sahnede insan hakları konusunda güvenilir bir ses olacaksa, politik olarak zor olsa bile uluslararası insan hakları standartlarını tutarlı bir şekilde korumalıyız. Filistin haklarının önemli olduğunu kabul etmeliyiz. Filistinlilerin yaşamı önemlidir."

 

(MA)

ABD Senatörü Sanders Filistin'de rotamızı değiştirelim
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Dünya harikası 3 bin yıllık kanal çöplüğe döndü
Dünya harikası 3 bin yıllık kanal çöplüğe döndü
Diyarbakır’da iş cinayeti
Diyarbakır’da iş cinayeti