HDP’li kadınlar tütün emekçileriyle buluştu

ADIYAMAN - "Kadın Yoksulluğuna Hayır" buluşmaları kapsamında Çelikhan Pınarbaşı Beldesi’nde tütün eken kadınlarla bir araya gelen HDP Kadın Meclisi Sözcüsü Ayşe Acar Başaran, "Yoksulluğun adı kadın olmuş" dedi.

1786 kez okundu.
HDP’li kadınlar tütün emekçileriyle buluştu

 Halkların Demokratik Partisi (HDP)  Kadın Meclisi'nin, “Kadınlar için Adalet” kampanyası kapsamında gerçekleştirdikleri “Kadın Yoksulluğuna Hayır” buluşmalarının bugünkü durağı Adıyaman oldu. Çelikhan ilçesine bağlı Pınarbaşı (Bulam) Beldesi’nde tarım ve ev emekçisi kadınlarla yapılan buluşmaya, HDP Kadın Meclisi Sözcüsü Ayşe Acar Başaran, HDP Milletvekili Hüda Kaya, Kadınların Kurtuluşu Merkezi Kordinasyonu Üyesi Nupelda Çelik, HDP Adıyaman İl Eşbaşkanı Zeliha Karınca ve kadınlar katıldı.

 Ziyaret ettikleri tarlada kadınlarla tütün ekimi yapan heyet, sorunları dinledi. Kadınların yaşadığı yoksulluğu gündemleştirmek için bölge bölge gezdiklerini söyleyen Başaran, "Yoksulluğun adı kadın olmuş. Gittiğimiz her yere kadınların nasıl yoksullaştırıldığına tanık oluyoruz. Kadınlar her yerde emek sarf ediyor ama emeği görünmüyor. Emeğinin karşılığını hiç bir zaman alamıyor” diye konuştu.

 Uzun yıllardır tütün işinde çalışan kadınlar ise, bir yandan çalışmaya devam ederken, bir yandan da heyete yaşadıkları sorunları aktardı.

 GÜNLÜK 25 TL KALIYOR

 Tütün tarlasındaki kadınlardan biri, “Yevmiye ile günde 100 TL'ye çalışıyoruz. Ancak emeğimizin karşılığı bu değil. Sabah saat 05.00’da tarlaya geliyoruz, akşam güneş batana kadar buradayız. Bu bölgede insanların büyük bir bölümü geçimini tütünle sağlıyor. Çoğumuzun geçen seneden kalma tütünü hala evde, satamadık. O yüzden yevmiye ile çalışıyoruz. 50 TL kazanılıyorsa bunun 25'i masraf olarak gidiyor” ifadelerini kullandı.

 EĞİTİMİNİ BIRAKTI

 Bir diğer kadın ise, “Ciddi güç istiyor. Yıllardır benzer sorunlar yaşıyoruz. İki çocuğum var ve bu işlere geldiğimden dolayı onlarla ilgilenmiyorum. Bölgede bizim yaşadığımız sorunların yanında çocuklarımızın da yaşadığı sorunlar var. Uzaktan eğitime katılmak için internet yok. Ben uzun yıllardır tarlada çalışıyorum, imkan olsa yarıda bıraktığım eğitim hayatımı sürdürmek istiyorum. Üniversitede edebiyat okuyordum ama bırakmak zorunda kaldım. Lütfen bu yaşadıklarımıza karşı ses olun, çözüm olun” dedi.

 EMEĞİN KARŞILIĞI YOK

 Tek geçim kaynağının tütün olduğunu söyleyen başka bir kadın da, sorunlarını şu sözlerle aktardı,“İki çocuğum var. Kızım 7, oğlum 5 yaşında. Gecemiz gündüzümüz tütün. Dışardan alıcı gelirse alıyor. Emeğiniz boşuna gidiyor. Ekiyoruz, ilaçlıyoruz, sulayıp çapasını yapıyoruz. Emek veriyoruz ancak hiç bir zaman emeğimizin karşılığını alamıyoruz."

 

(MA)

HDP’li kadınlar tütün emekçileriyle buluştu
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Dünya harikası 3 bin yıllık kanal çöplüğe döndü
Dünya harikası 3 bin yıllık kanal çöplüğe döndü
Diyarbakır’da iş cinayeti
Diyarbakır’da iş cinayeti