Su Kesintisine Bayram Arası

BATMAN - Kozluk ilçesine bağlı 9 köyde, DEDAŞ'ın dinamolarının elektriğini kesmesi nedeniyle yaşanan su kesintisine, 22 gün sonra bayram arası verildi.

1089 kez okundu.
Su Kesintisine Bayram Arası

Dicle Elektrik Dağıtım A.Ş. (DEDAŞ), Batman’ın Kozluk ilçesine bağlı 9 köye su sağlayan dinamoların elektriklerini ödenmeyen borçları bulunduğu gerekçesiyle 23 Haziran’da kesti. Kesinti sonrası Yeniçağlar (Zîlan) köyü ve Bacak (Bacaxê) mezrası ile Karpuzlu (Selîvê), Samanyolu (Kanîkê), Dövecik (Malê Gir), Parmakkapı (Hiskut), Taşlıdere (Holê) ve Doğancık (Kifîfê) ile Eskice (Xoxê) köyleri susuz kaldı. 13 Temmuz’da taziye nedeniyle Zilan Köyü’ne su sağlayan dinamoya geçici süreliğine enerji sağlandı.

DEDAŞ, dün itibariyle ise diğer 8 köye su sağlayan dinamoların elektriğini bağladı. Kurban Bayramı vesilesiyle geçici olarak enerji verilen köylerdeki sorun tamamen çözülmedi.

 Köy muhtarları, su kuyularının dinamolarına geçici süreliğine enerji sağlandığını belirtti.

 HAYAT NORMALE DÖNDÜ 

 22 gün sonra musluktan suyun akmaya başladığı köylerde hayat yeniden normale döndü. Bu süre boyunca köylerde yaşayan insanlarla birlikte besledikleri hayvanlar da susuz bırakıldı. Elektrikleri kesilen köy sakinleri kendi imkanlarıyla günlük su ihtiyaçlarını karşılıyorlardı. Susuzluktan dolayı köylerde çocuklarda kusma ve ishal vakaları beraberinde getirmişti.

 SUSUZLUK CAN ALMIŞTI

 Zilan Köyü’nde yaşayan 16 yaşındaki İsa Üke, 10 Temmuz günü komşularının arpasını öğüttükten sonra yıkanmak amacıyla girdiği kanalda suya kapılarak boğulma tehlikesi geçirmiş, kaldırıldığı Batman Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde ertesi gün hayatını kaybetmişti.

 

(MA)

Su Kesintisine Bayram Arası
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İsrail'de Kovid-19'a karşı 3. doz aşılama başladı
İsrail'de Kovid-19'a karşı 3. doz aşılama başladı
Kılıçdaroğlu yangın bölgelerine gidecek
Kılıçdaroğlu yangın bölgelerine gidecek