Şanlıurfa-Harran'da kazı çalışmaları hızlandırıldı

UNESCO Dünya Miras Geçici Listesi'nde yer alan dünyanın en eski yerleşimlerinden Şanlıurfa'nın Harran ilçesindeki 9 asırlık Harran Sarayı'nın gün yüzüne çıkarılması çalışmaları hızlandırılarak iş makinesi desteği verilmeye başlandı.

1065 kez okundu.
Şanlıurfa-Harran'da kazı çalışmaları hızlandırıldı

Harran Üniversitesi Arkeoloji Bölümü ve Harran Ören Yeri Kazı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Önal,  Kültür ve Turizm Bakanlığının finansmanı, Şanlıurfa Müze Müdürlüğü koordinasyonunda Türk Tarih Kurumu, Şanlıurfa Valiliği ve Büyükşehir Belediyesinin desteğiyle tarihi sarayda 7 yıldır kazı çalışması yürüttüklerini anımsattı.

Önal, Harran Kaymakamı Cihat Koç'un fikri ve önerisiyle Harran Sarayı'nın toprağının tahliyesinde yeni bir uygulamaya başladıklarını söyledi.

Harran Kale-Saray'ın kazı toprağının tahliyesinin artık paletle daha kolay ve seri şekilde yapılacağını duyuran Önal, Harran Kaymakamı Koç'a destek ve önerilerinden dolayı teşekkür etti.

- Harran Sarayı hakkında

Önal, milattan önce 6 binli yıllardan bu döneme kadar kesintisiz yerleşim yeri olan ve bir dönem Asurlular ile Emevilere başkentlik yapan tarihi bölge olduğunu ifade etti. 

Harran Sarayı'nda daha önceki dönemlerde yapılan kazılarda üç kubbeli hamam bulunduğunu anımsatan Önal, 12-13'üncü yüzyılda yapılan hamamın soğukluk, ılıklık, sıcaklık odaları ve külhan bölümlerinin de tamamen ortaya çıkarıldığını belirtti. 

Prof. Dr. Mehmet Önal, Harran Sarayı'nın Orta Doğu ülkelerinde Orta Çağ'dan bu yana ayakta kalmış nadir saray örneklerinden birisi olduğuna dikkati çekerek, 9 asırlık tarihi sarayın yüzlerce odasının bulunduğunu bildirdi.

Önal, saraydaki kazılarda bulunan damga mühürleri, yüzükler ve ok uçlarının üzerindeki yazı ve simgelerin de arkeologlar tarafından çözümlenmeye çalışıldığını dile getirdi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından geçen yıl Harran Ören Yerin'deki kazı süresinin 12 aya çıkarıldığını dile getiren Önal, önceki yıllarda 6 ay olan kazı süresinin yıl boyuna yayılmasının tarihi alana verilen önemin en büyük göstergelerinden biri olduğunu kaydetti.

Harran'da kazı çalışmaları hızlandırıldı
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Davutoğlu: ‘’ Yerel Basın Halkın Gerçek Sözcüsüdür’’
Davutoğlu: ‘’ Yerel Basın Halkın Gerçek Sözcüsüdür’’
İmamoğlu:
İmamoğlu: "Sanatçıların ışık olduğu yerde umutsuzluk olmaz"