Enflasyon korkusu satış getiriyor

Arz yönlü sıkıntılarla başlayan enerji krizi, enerji fiyatlarını yukarı çekerken, piyasalarda enflasyon korkusu hakim olmaktadır.

30 kez okundu.
Enflasyon korkusu satış getiriyor

GÜNÜN ÖNE ÇIKAN GELİŞMELERİ

Zaman Parite Haber Beklenti Önceki
15:15 USD ADP Tarım Dışı İstihdam Değişikliği (Eyl) 428K 374K
16:00 USD FOMC Üyesi Bostic’in Konuşması    
17:30 USD Ham Petrol Stokları -0,418M 4,578M
17:30 USD Benzin Stokları -0,279M 0,193M
18:30 USD FOMC Üyesi Bostic’in Konuşması    

 

 “PİYASANIN ROTASI”

Enflasyon Korkusu Satış Getiriyor…

Arz yönlü sıkıntılarla başlayan enerji krizi, enerji fiyatlarını yukarı çekerken, piyasalarda enflasyon korkusu hakim olmaktadır. Avrupa’da doğal gaz fiyatları rekor tazelemeye devam ederken, Avrupa Birliği tarafında acil eylem planlarını devreye alınmaktadır. İlk etap olarak İspanya ve Fransa acil eylem planlarını devreye alarak, enflasyona karşı tedbir alma çabası içine girmişlerdir. Küresel çapta yayılan enflasyon korkusu pandemiden çıkış sürecini sekteye uğratacağı ve büyüme temasını aşağı çekeceğinden endeksler satış baskısına maruz kalmaktadır. Enflasyon korkusuyla tetiklenen bu durum stagflasyon senaryoları ve yükselen tahvil dinamikleriyle birleştiğinden riskten kaçış modu fiyatlamalarda etkin olmaktadır. Petrol, tahvil, $ teması yükselirken, endeksler düşüyor.

Avrupa’da enflasyon gerçekleşmeleri/beklentileri tehlike sinyalleri verirken, tahvil dinamikleri kötü senaryoyu şimdiden fiyatlamaya başlamıştır. Başa baş tahvillerde yükseliş, piyasanın enflasyon konusunda güvercin değil şahin olduğunu net olarak göstermektedir. Avrupa genelinde %4 üzerinde kalıcı enflasyon, ECB’nin para politikasını şekillendirme konusunda ilginç süreçlere imza atabilir. AB’de durum bu şekilde ilerlerken, İngiltere’de yükselen enflasyon BoE tarafında 2022 yılı faiz artışı beklentilerini güçlendirmektedir. Fakat güçlü $ temasından dolayı GBPUSD bu faiz artışı beklentisine pozitif reaksiyon verememektedir. 

ABD içinde enflasyon temasında geçici tartışmaları kalıcı tartışmalarına doğru kayarken, endekslerde satış baskısı sürmektedir. Tahvile karşı getiri avantajını kaybeden endekslerde büyüme riskleri negatif katalist olarak yer almaktadır.

ABD 10 yıllık için %1,50 referans seviyesi üzerinde %1,55 hareketi etkin olurken, enflasyon ve stagflasyon korkuları aşağı yönlü hareketi sınırlandırmaktadır. Yukarı yönde 30/3/2021 yükseği %1,7742 ve %2 seviyesini izliyoruz.  $ endeksi, 94.00 psikolojik seviyesi üzerinde hareketle enflasyon korkusundan pozitif etkilenmektedir.

Bugün ADP özel sektör istihdam verisini takip edeceğiz.

ABD için diğer bir gündem maddesi olan borç tavanı sorunu devam ederken, bugün Biden’in banka CEO’larıyla bir görüşme yapması beklenmektedir.

Bu hafta izlenecek başlıklar;

 • Tesla Annual Meeting of Stockholders 7 Ekim 2021
 • ABD ekonomisinde ADP ve NFP istihdam verileri

Fiyatlama reaksiyonları;

 • S&P500 endeksi 4278 seviyesinde fiyatlanmaktadır. 
 • Dolar temasında  (klasik $ endeksi) 94.35 seviyesinde hareket etmektedir.
 • ABD 10 yıllık tahvil faizi %1,5432 seviyesinde bulunurken, 10 yıllık başa baş tahvil faizi (enflasyon algısı için takip!) %2,4605 seviyesinde bulunmaktadır.
 • EURUSD paritesi 1.1533 seviyesinde bulunmaktadır.
 • Altın $1749 ile $1800 psikolojik seviyesi altında hareket etmektedir. 
 • Gümüş $22.26 fiyatıyla $22 psikolojik seviyesinde hareket etmektedir. 
 • Altın / gümüş rasyosu 78.57 seviyesinde bulunmaktadır.
 • USDTRY paritesi 8.9243 seviyesi ile 8.90 seviyesi üzerinde hareket etmektedir.
 • Türkiye 5 yıllık CDS 445.266 ile 400 seviyesi üzerinde hareket etmektedir.

Kaynak GCM Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Enflasyon korkusu satış getiriyor
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Tunceli'de 2 terörist etkisiz hale getirildi
Tunceli'de 2 terörist etkisiz hale getirildi
Ege Denizi'nde deprem
Ege Denizi'nde deprem