Almanya: Stagflasyon efektinin olası Avrupa yansıması, büyüme yavaşlaması

Küresel arz eğrisindeki sola kayma itibariyle, enflasyonist etkiler kadar üretim eğilimlerinin de zarar göreceğini söyleyebiliriz.

20 kez okundu.
Almanya: Stagflasyon efektinin olası Avrupa yansıması, büyüme yavaşlaması

Küresel arz eğrisindeki sola kayma itibariyle, enflasyonist etkiler kadar üretim eğilimlerinin de zarar göreceğini söyleyebiliriz. Bu bakımdan, ekonomi açısından enflasyon ve büyüme noktasında çift taraflı etki görmemiz riski aktif görünüyor, büyümede yavaşlama ve enflasyonda artış; yani kavramsal olarak stagflasyon.. Bu etkiler içerisinde, ekonomik toparlanma şartlarını sağlayan etmenlerin biraz aşınması söz konusu olabilir. Risk faktörleri açısından salgın riskinden, küresel arz sıkıntılarının oluşturduğu arz/talep dengesizliği noktasına biraz daha fazla odak kayması var.

 

Euro Bölgesi’nin ekonomik güç merkezi Almanya’nın bugün açıklanan verilerinde bazı olağan şüphelilerden gelen semptomlar görüyoruz. Ağustos ayında mevsimsel ve takvim etkilerine göre düzeltilmiş rakamlara göre, sanayi üretimi bir önceki aya göre %4 oranında keskin bir şekilde düştü. Yıllık bazda Alman sanayi üretimi Ağustos'ta sadece %1,7 arttı. Dönemsel sert düşüş, imalat sektöründeki toparlanmanın ivme kaybettiğini gösteriyor. Sanayi üretimindeki değişimler, imalat sektöründeki güçlülüğün önemli bir göstergesi olarak yaygın bir şekilde takip edilmektedir.

 

Üretimde Covid öncesi döneme göre açıklar derinleşebilir. Almanya'da korona pandemisi nedeniyle kısıtlamaların uygulanmadan önceki ay olan Şubat 2020 ile karşılaştırıldığında, Ağustos 2021'de üretim mevsimsel ve takvim etkisinden arındırılmış olarak %9 daha düşük.. Alt kalemlere bakacak olursak; Ağustos 2021'de enerji ve inşaat dışı sanayide üretim %4,7 azaldı. Üreticiler, ara ürün arzı kıtlığı nedeniyle üretimin kısıtlandığını bildirmeye devam ediyor. Sanayide sermaye malı üretimi %7,8 oranında düşüş gösterdi. Motorlu kara taşıtları imalatı Ağustos ayında %17,5, makine ve teçhizat imalatı bir önceki aya göre %6,3 düştü. Tüketim malları üretimi %2,6, ara malları üretimi ise %2,4 azaldı.

 

Ara malı temini anlamında sıkıntı yaşayan sektörlerin üretim ve istihdam eğilimlerinde ivme kaybı görme durumu ile karşılaşabiliriz. İmalat sanayiinin ana kollarını oluşturan alt elementlerin, girdi ve enerji teminindeki sıkıntıları ile yetersiz arz kaynaklı artan üretim maliyetlerinin etkileri takip eden aylarda güncellenen enerji arzı krizi etkisiyle de katman kazanabilir. Enflasyondaki son sıçrama ile birleştiğinde, stagflasyon kavramı ekonomik terimler sözlüğünün sayfa aralarından çıkarak daha çok yorumlanır bir vaziyette olacaktır. Bu kavram, şartlar olgunlaşma aşamasını geçmediğinden henüz tartışmalı bir noktada, ancak ekonomik toparlanmanın eski hızında gerçekleşmediği gerçek.

 

Kaynak Tera Yatırım- Enver Erkan
Hibya Haber Ajansı

Almanya: Stagflasyon efektinin olası Avrupa yansıması büyüme yavaşlaması
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
CHP'li Akın: 'Temel bir ihtiyaç olan ısınma artık lüks oldu’
CHP'li Akın: 'Temel bir ihtiyaç olan ısınma artık lüks oldu’
Irak’ta resmi seçim sonuçları açıklandı
Irak’ta resmi seçim sonuçları açıklandı