Sonbaharın sonu Han Lu sezonu başladı, ne yemeli, nelere dikkat edilmeli?

Çinlilerin geleneksek ay takvimine göre Han Lu (Soğuk Çiy) sezonuna girildi. Miladi takvimine göre, 7-9 Ekim tarihleri arasında başlayan Han Lu sezonunda hastalıklardan korunmak için özel bir beslenme gerekiyor.

14 kez okundu.
Sonbaharın sonu Han Lu sezonu başladı, ne yemeli, nelere dikkat edilmeli?

Çinlilerin geleneksek ay takvimine göre Han Lu (Soğuk Çiy) sezonuna girildi. Miladi takvimine göre, 7-9 Ekim tarihleri arasında başlayan Han Lu sezonunda hastalıklardan korunmak için özel bir beslenme gerekiyor. Çinlilerin geleneksel ay takvimine göre belirledikleri sezonlarda farklı bir yeme içme kültürü var.

Han Lu sezonunda 5 temel tat olan ekşi, acı, tatlı, bitter ve tuzlu arasındaki dengenin korunmasına özen gösterilmesi tavsiye edilir. Herkesin bünyesine göre tatlı, hafif ve sulu yemekler önerilir. Armut, persimon ve muz gibi meyveler; havuç, lotus kökü, soya fasulyesi ve mantar gibi sebzeler; ayrıca deniz yosunu gibi deniz ürünleri insan sağlığına yararlıdır.

Kahvaltıda ılık yemek, mesela sıcak pirinç lapası içilir. Pirinç insanın midesine ve dalağına iyi gelir, pirinç lapası içine birkaç çeşit şifalı bitki eklenirse lapanın etkisi artar.

Han Lu sezonunda insan cildi kuru olur, saçlar dökülebilir. Bu nedenle vücuttaki Yang etkenini koruyan ve ciğere yararlı yemekler yenmelidir. Acı, baharatlı, ızgara yemekler yerine susam, ceviz, turp, domates, lotus kökü, süt, armut, muz, Kumul kavunu ve elma gibi yiyecekler tüketilebilir. Tavuk, ördek, dana eti, ciğer, balık, karides ve yer elması da iyi gelir. Ancak acı biber, zencefil, soğan ve sarımsak kullanımı azaltılmalıdır. Orta yaştakiler, yaşlılar ve hastalara hurma, lotus tohumları, yer elması, ördek ve balık tavsiye edilir.

Sonbaharda hava soğuyunca beyin trombozu hastalığına yakalananların sayısı artar, bu durum havanın soğuması ve insanın uyku süresinin uzamasıyla ilgili. Tıp alanındaki geleneksel kayıtlara göre, sonbaharda insan horoz gibi olmalıdır, erken yatıp erken kalkmalıdır.

Göbek, eklem ve ayaklar sıcak tutulmalı

Sonbahardan itibaren insan dışarıya çıkarken şapka takabilir, saçları yıkarken daha önceye göre daha sıcak suyu kullanabilir. Alını terlerken rüzgâra çarpması önlenmeli. Çünkü insanın kafası vücudunun Yang etkeni en yoğun bölümlerinden biridir. Soğuk alırsa Yang etkeni kaybedilir.

Han Lu sezonunda insanın göbeği, eklem ve ayakları sıcak tutulmalı. İnsan soğuk aldığında önemli iç organları barındıran göbeğinde kan dolaşımı etkilenir, iki bacağında kanın sıcaklığı düşer, iki bacak hatta vücudun besin durumunda sorun çıkar. Ayak, kalbe en uzak organdır, kan dolaşımı için en uzun yolculuk gerekir, vücudun yaşam enerjisinin aktığı kanallar da iki ayağa kadar uzanır. Ayak soğuksa tüm vücut soğuk olur.

Sıcak çorba ve sıcak çayın içilmesi, sıcak tutan elbiselerin giyilmesi tavsiye edilir. Sonbaharın tadını çıkarmak için dağa çıkmak, kasımpatı çiçeklerini izlemek, Çinlilerin gelenekleri arasında yer alır.

Kaynak Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

Sonbaharın sonu Han Lu sezonu başladı ne yemeli nelere dikkat edilmeli?
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ankara Kent Konseyi'nden Sellere Karşı ‘Sünger Kent’ Önerisi
Ankara Kent Konseyi'nden Sellere Karşı ‘Sünger Kent’ Önerisi
Futbol efsaneleri FIFA Online 4’e adım attı!
Futbol efsaneleri FIFA Online 4’e adım attı!