Global: Omicron varyantı ışığında piyasalar

Omicron koronavirüs türünün küresel ekonomik yeniden açılma üzerindeki olası etkisi endişe konusu olduğundan piyasalar Cuma gününü satışla geçirdi.

55 kez okundu.
Global: Omicron varyantı ışığında piyasalar

Omicron koronavirüs türünün küresel ekonomik yeniden açılma üzerindeki olası etkisi endişe konusu olduğundan piyasalar Cuma gününü satışla geçirdi. Panik hareketlerden çok uzun vadeli stratejiye bağlı kalmanın rasyonel olacağı bir zamandan geçiyoruz. Vakalar halen tespit ediliyor, ancak bu son türün gerçek etkisinin bilinmesi için halen çok az veriye sahibiz ve çok erken bir evredeyiz. Pandemik kapanmaların ekonomik etkileri halen hissedilirken, eldeki aşı ve çalışmaların da etkisiyle 2020’ye benzer bir kapanmadan mümkün mertebe kaçınılacaktır.

 

Şu anda etkiler birçok ülkenin Güney Afrika başta olmak üzere bölge ülkelerine seyahat yasağı uygulaması şeklinde. Vaka sayısı az elbette, endişe konusu varyantın yapısı ve bulaşıcılığı doğal olarak da mortalitesi hakkında. Güney Afrika’dan yapılan açıklamalar Omicron varyantının “şimdiye kadar hafif semptomlarla” ortaya çıktığı şeklinde. DSÖ ise, patojeni değerlendirmenin zaman alacağını söyleyerek dikkatli olunması çağrısında bulundu. Avrupa’da vakalar zaten artıyordu ve bazı kısıtlamalar yeniden gündeme getirildi. İsrail ve İngiltere’nin gözlemleri başta olmak üzere mevcut aşıların etkinliğine veya gerekirse yeni doz uygulaması, yeni aşı geliştirilmesi gereksinimlerine dikkat etmek gerekecek (Moderna yeni aşı geliştirilmesi gerekirse 2022 başında hazır olabileceğini söyledi). Çin tarzı kapanmalar olası görünmese de, bazı yeni seyahat kriterleri söz konusu olabilir. Covid kaynaklı risklere daya duyarlı enerji, turizm ve hizmetler şu anda durumu yakın takip etmek zorundalar.

Kaynak Tera Yatırım-Enver Erkan
Hibya Haber Ajansı

Global: Omicron varyantı ışığında piyasalar
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bağdat Havalimanı’na saldırı
Bağdat Havalimanı’na saldırı
Zeybek:
Zeybek: "Erdoğan çevresindekilerin başını döndürüyor"