Üreten bir toplum için organik tarım

VAN - Kiraladığı tarlada organik tarım yapan Abdurrahman Duman, "Tüketen bir toplum yerine üreten bir toplum olmak, emek vermek lazım. Bu nedenle tüm gençler üretime yönelmelidir” dedi.

Üreten bir toplum için organik tarım
Üreten bir toplum için organik tarım Editör
Bu içerik 170 kez okundu.

 Yıllardır kiraladığı arazilerde organik tarım yapan Abdurrahman Duman, bu yıl da Van’ın İpekyolu ilçesine bağlı Esendere Mahallesi’nde kiraladığı tarlada da aynı yöntemi uyguluyor. Toplumun giderek tüketmeye yöneldiğini belirten Duman, üretmeyen toplumların yok olmaya mahkum olduğunu söyledi.

 EMEĞİN KARŞILIĞINI ALAMIYORLAR

 Kiraladığı büyük tarlada gün boyu işçilerle birlikte çalışan Duman, Nisan ayında maydanoz, turp, roka ve dereotu, Mayıs ayında ise domates, biber, patlıcan, salatalık ekinine başlıyor. Van’da yaz aylarının kısa sürmesinden dolayı tek seferlik bin ekin yaptıklarını belirten Duman, “Emeğimizin karşılığını almasak bile tarımla uğraşmak güzel. Sabah 05.00’dan akşama kadar çalışıyoruz. Ekimi, çapası ve bakımıyla uğraşıyoruz. Zahmetli olsa da bu işi severek yapıyoruz" dedi.

 TOPRAKTA HİLE OLMAZ

 Topraklar uğraşmanın yaşattığı mutluluğu anlatan Duman, “Toprakta asla hile olmaz. Sen toprağa ne verirsen karşılığında onu alırsın. Genç nüfusa en fazla sahip olan ülkeyiz ama gençler bu yönlü bir üretime yönelmiyorlar.  Yeni yetişen nesil, üretimden uzaklaşıyor. Ben her insanın az da olsa bir fidan dikmesini isterim. Coğrafyamız yemyeşil olursa, bundan daha güzel bir şey olur mu? Tüketen bir toplum yerine üreten bir toplum olmak lazım ama bunun için de emek vermek lazım. Ticari anlamda hilenin olmadığı tek alan topraktır” ifadelerini kullandı.

 ÇİFTÇİLER MUTLU DEĞİL

 Çiftçilerin ekonomik olarak mutlu olmadığını, bu durumun tarım ve hayvancılığa da yansıdığını dile getiren Duman, “Bizim bölgemiz eskiden hayvancılık ve tarımla anılırdı. Ama şimdi bakıyorsun bunlar yok. Her şeyin maliyeti çok fazla.  Çiftçi ekonomik olarak mutlu değil. Ama vicdanen mutludur diyebilirim. Biz devletten hiçbir katkı almıyoruz. Çiftçilik belgem olmadığı için hiçbir yardımdan yararlanamıyorum. 25 yıldır tarımla uğraşıyorum ama şimdiye kadar bu yardımdan hiç faydalanmadım” diye konuştu.

 Koronavirüs salgınıyla organik üretimin ne kadar yararlı olduğunun açığa çıktığına değinen Duman, “Hiçbir şey sağlıktan daha değerli değildir. Onun için her zaman organik tarımdan yana olmak lazım. Bu süreçte umarım insanlar, organik tarıma daha fazla önem verir. Doğaya değer vermek gerekiyor, çünkü doğa bize ait değil, biz doğaya aitiz” dedi.

 

MA / Barış Dönmez

Üreten bir toplum için organik tarım
Advert
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Almanya’da önlemler 5 Temmuz’a kadar uzatıldı
Almanya’da önlemler 5 Temmuz’a kadar uzatıldı
40 mahalle 11 gündür elektriksiz ve susuz
40 mahalle 11 gündür elektriksiz ve susuz