İran, Trump için tutuklama emri çıkardı

ABD Başkanı Donald Trump'ın geçen şubat ayında Maryland’de katıldığı miting sırasında çekilen bir fotoğrafı ve Tahran’da düzenlenen bir törende halkı selamlayan İran Dini Lideri Ali Hamaney. (EPA)

İran, Trump için tutuklama emri çıkardı
İran, Trump için tutuklama emri çıkardı Editör
Bu içerik 351 kez okundu.

Tahran Başsavcısı bugün, başta ABD Başkanı Donald Trump olmak üzere 36 siyasi ve askeri yetkili hakkında İran Devrim Muhafızları Ordusu’nun (DMO) yurt dışı kolu Kudüs Gücü eski Komutanı Kasım Sülaymani’ye yönelik suikasta karıştıkları gerekçesiyle tutuklama emri çıkarıldığını duyurdu.

İran'ın yarı resmi haber ajansı Fars’ın haberine göre Tahran Başsavcısı Ali el-Kasimehr yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Kasım Süleymani suikastına karışan 36 isim belirlendi. Bunlar arasında ABD ve diğer ülkelerden, suikastı yöneten siyasi ve askeri yetkililer de yer alıyor.”

İran ayrıca Trump’ın tutuklanması için merkezi Fransa'da bulunan Interpol’den (Uluslararası Kriminal Polis Teşkilatı) yardım isteyerek ilgili şüphelilerin yakalanması için kırmızı bülten çıkarılmasını talep etti.

Listede tutuklanması talep edilen isimlerin başında ABD Başkanı Trump’ın olduğunu vurgulayan Başsavcı Kasimehr, söz konusu kişilerin ‘cinayet ve terör eylemine dahil olmakla’ suçlandıklarını söyledi.

Kasım Süleymani, geçen ocak ayında ABD’nin Irak’ta düzenlediği bir hava saldırısı ile öldürülmüştü.

 

 

(Londra/Şarku’l Avsat)

 

 

 

İran Trump için tutuklama emri çıkardı
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Koronavirüsün yeni versiyonu daha bulaşıcı
Koronavirüsün yeni versiyonu daha bulaşıcı
Suriye’de Covid-19’dan bir kişi daha öldü: 16 yeni vaka
Suriye’de Covid-19’dan bir kişi daha öldü: 16 yeni vaka