Trenlerin Kafa Kafaya Çarpıştığı Kazaya Soruşturma

CHP’li Mahmut Tanal, Malatya’da iki yük treninin kafa kafaya çarpıştığı kazayla ilgili hata ve ihmal iddialarını gündeme getirmişti. Bakan Karaismailoğlu, kazadan sonra soruşturma başlatıldığını, incelemelerin sürdüğünü açıkladı.

Trenlerin Kafa Kafaya Çarpıştığı Kazaya Soruşturma
Trenlerin Kafa Kafaya Çarpıştığı Kazaya Soruşturma Editör
Bu içerik 512 kez okundu.

CHP İstanbul Milletvekili Av. Mahmut Tanal, Haziran ayında Malatya’da iki yük treninin kafa kafaya çarpıştığı kazaya ilişkin hata ve ihmal iddialarını Meclis gündemine taşımıştı.

TBMM Genel Kurulu’nda söz alan Tanal, kazanın Malatya merkezde arızasını gideren trenle Battalgazi’deki trenin birbirinden habersizce yola çıkmasından dolayı meydana geldiğini iddia etmişti.

Kazanın oluş şekline ilişkin edindiği bilgileri paylaşan Tanal, “Aldığımız bilgilere göre, Malatya’dan çıkacak tren arızalandı. Hareket memuru, arıza uzun sürer diye Battalgazi’de bekleyen treni sıraya alıyor. Arızasını erken gideren tren, evrakları da hazır olduğu için habersizce yola çıkıyor. Battalgazi yönünden de hareket memurunun izin verdiği tren geliyor. Her iki tren de birbirinden habersiz. Kafa kafaya çarpışıyorlar. Normalde karşı taraftaki treni alan hareket memurunun, diğer hareket memuruna haber vermesi lazımdı. Haber verilseydi ‘yola çıkma’ denilerek kaza engellenirdi. Yine insan kaynaklı hata. En güvenilir ulaşım aracı, Ak Parti döneminde kazalarla anılır oldu” demişti.

BAKAN: SORUŞTURMA DEVAM EDİYOR

Tanal, 2 personelin yaşamını yitirdiği, 2 kişinin yaralandığı feci kazaya ilişkin soru önergesi de vermişti. CHP’li Mahmut Tanal’ın önergesine Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’ndan cevap geldi. BakanKaraismailoğlu, kazadan sonra soruşturma başlatıldığını açıkladı.

İsmailoğlu, Tanal’ın önergesine verdiği yanıtta, “Malatya’nın Battalgazi ilçesine bağlı Karabağlar Mahallesi yakınlarında 13 Haziran 2020 tarihinde iki yük treninin çarpışması sonucu meydana gelen kazayla ilgili olarak, TCDD İşletmeleri Genel Müdürlüğü ile TCDD Taşımacılık A.Ş. Genel Müdürlüğü’nce başlatılan idari soruşturma ve kaza inceleme çalışmaları halen devam etmektedir” ifadelerini kullandı.

Trenlerin Kafa Kafaya Çarpıştığı Kazaya Soruşturma
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Cizre'de trafik kazası: 5 yaralı
Cizre'de trafik kazası: 5 yaralı
Antalya'da 3.7 büyüklüğünde deprem
Antalya'da 3.7 büyüklüğünde deprem