İçişleri Bakanlığı’ndan 14 il için kısıtlama genelgesi

İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan genelge ile yarından itibaren 14 ilde sünnet düğünü, kına gecesi, nişan gibi etkinliklere müsaade edilmeyecek ve bu illerde yapılacak olan düğün ve nikahlar ise en fazla bir saat içerisinde tamamlanacak.

İçişleri Bakanlığı’ndan 14 il için kısıtlama genelgesi
İçişleri Bakanlığı’ndan 14 il için kısıtlama genelgesi Editör
Bu içerik 359 kez okundu.

İçişleri Bakanlığı Koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle 81 il valiliğine yeni tedbirlerin alındığı bir genelge gönderdi. Bilim Kurulu'nun tavsiyeleri ile Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatları doğrultusunda hazırlandığı belirtilen genelgeyle, salgınının toplum sağlığı ve kamu düzeni açısından oluşturduğu riski yönetme, hastalığın yayılım hızını kontrol altında tutma amacıyla yeni tedbirler alındığı belirtildi.
Buna göre yarından itibaren Adana, Ağrı, Ankara, Bursa, Çorum, Diyarbakır, Erzurum, Antep, Kayseri, Konya, Mardin, Urfa, Van ve Yozgat olmak üzere toplam 14 ilde sünnet düğünü, kına gecesi, nişan gibi etkinliklere müsaade edilmeyecek. Bu illerde yapılacak olan düğün ve nikahlar ise en fazla bir saat içerisinde tamamlanacak.
Bu illerde düğün salonlarında dans/oyuna izin verilmeyecek, sandalye/koltuk düzeni dans/oyun pisti/alanlarını  kapatacak şekilde oluşturulacak. Bu illerde, gelin ile damadın birinci ve ikinci derece yakını olmayan 65 yaş ve üzeri vatandaşlar ile 15 yaş altı çocukların düğünlere ve nikah merasimlerine katılması yasaklanacak.
Genelge kapsamında kamu kurumlarında yiyecek-içecek ikramı da durdurulacak.
TEDBİRLERE UYMAYANLAR HAKKINDA ADLİ VE İDARİ İŞLEM
Tedbirlere uymayanlarla ilgili Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 282'nci maddesi gereğince idari para cezası verilecek. Aykırılığın durumuna göre kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılacak, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195' inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemler başlatılacak.


MA 

İçişleri Bakanlığı’ndan 14 il için kısıtlama genelgesi
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
'Türkiye'nin etrafındaki çember daralıyor'
'Türkiye'nin etrafındaki çember daralıyor'
Filistin’de 290 yeni koronavirüs vakası ve 7 ölüm kaydedildi
Filistin’de 290 yeni koronavirüs vakası ve 7 ölüm kaydedildi