Şanlıurfa’da çiftçiler DSİ binasını bastı

Şanlıurfa - DEDAŞ’a 30 milyon TL’lik teminatı ödenmediği için suları kesilen çiftçiler, sorumlu tuttukları DSİ binasını bastı.

1092 kez okundu.
Şanlıurfa’da çiftçiler DSİ binasını bastı

Şanlıurfa’da Devlet Su İşleri’nin (DSİ) Dicle Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi’ne (DEDAŞ) 30 milyon TL’lik teminatı ödemedi için onlarca köylünün elektriği kesildi. Elektrikleri kesilen ve arazilerini sulayamayan çiftçiler, DSİ 15’inci Bölge Müdürlüğü binasını bastı. Cullap Sulama Birliği’ne bağlı çiftçiler, su fiyatları ve su kesinlerinden dolayı yaşadıkları sorunları protesto etmek amacıyla birliğin önünde toplandı. Çiftçilerin Cullap Sulama Birliği’nin bulunduğu Recep Tayyip Erdoğan Bulvarı’nı trafiğe kapatması üzerine olay yerine çok sayıda jandarma geldi. Sulama Cullap Birliği’ne borçları olmadığını, DEDAŞ ile birlik arasındaki borç nedeniyle kendilerinin de mağdur edildiğini belirten çiftçiler, bölgedeki Günışığı Sulama Projesi’nden arazilerine su verilmediğini dile getirdi.

 ’YÖNETİM İSTİFA’

 Çiftçiler ardından Hamidiye Mahallesi Emniyet Caddesi’nde bulunan DSİ 15’inci Bölge Müdürlüğü binasını basarak, tepkilerini dile getirdi. DSİ’nin DEDAŞ’a 30 milyon TL teminat ödemediği için elektriklerinin kesildiğini anlatan çiftiler, yetkili kişileri bulamayınca çalışan görevlilerle tartıştı. Olay yerine gelen polisler, çiftçilere müdahale ederek, zorla dışarı çıkardı. Binanın önünde bekleyen çiftiler, “Yönetim istifa” diyerek, tepkilerini dile getirdi. Polisler ise binayı ablukaya aldı.

 ‘SORUMLUSU AK PARTİ’

 Çiftçilerin eylemi sürerken, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Şanlıurfa Milletvekili Aziz Aydınlık da sosyal medya hesabından, “Cullap Sulama Birliği, DEDAŞ'a 30 Milyon teminat veremediği için 4 gündür elektriği kesik. Birliğe bağlı onlarca köy susuz, ekinler kurudu. Eğer yıllar önce elektrik dağıtım işi özelleştirilmeseydi bunları yaşamayacaktık. Çiftçiye yapılan bu zulmün tek sorumlusu, AK PARTİ'dir!" paylaşımı yaptı.

Şanlıurfa Milletvekili Ayşe SÜRÜCÜ'nün Urfa/Haliliye ilçemize bağlı Cullap sulama birliğine ilişkin soru önergesi ektedir.

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI’NA 
Aşağıdaki sorularımın Tarım ve Orman Bakanı Bekir PAKDEMİRLİ tarafından Anayasa’nın 98’inci İçtüzüğün 96’ıncı ve 99’uncu maddeleri gereğince yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim. 

Ayşe SÜRÜCÜ
Şanlıurfa Milletvekili

Şanlıurfa/ Haliliye İlçesinde mecvut olan Cullap Sulama Birliği’nin elektrik enerjisi DEDAŞ tarafından borç olduğu gerekçesi ile kapatılmıştır. Haliliye İlçesi’nde bulunan Cullap Sulama Birliği Göktepe , Küçük İstanbul, Derman, Osmanbey, Ekmekli, Cullap mahalleleri başta olmak üzere 30 mahalleye tarımsal üretim noktasında su hizmeti sağlamaktaydı.
Birliğin sulama sahası brüt olarak 73.000 dekar olup, net sulanan alanın ise 67.534 dekar olduğu kamuoyuna sunulan raporda yer almıştır.Borçları olan bazı çiftçilerden ötürü birliğe bağlı 500’den fazla çiftçi şuan tarımsal faliyet yürütememektedir. Hem adı geçen sulama birliğinin hem de DEDAŞ’ın bu noktada ciddi ihmali ve keyfi tutumu söz konusudur.

Bu Bağlamda; 

1-) Tarımsal faliyetin durmaması için ilk adım olarak DEDAŞ ile bir görüşme sağlamayı planlıyor musunuz ? 
2-) Sulama Birliği’nin mevcut elektrik borcu için bir bütçe planlaması oluşturacak mısınız ? 
3-) Resmî Gazete kararlarıyla tarımsal faliyetlerin bir elektrik şirketinin insafına bırakıldığı fikri kamuoyunda oluşmuştur,  bu konu hakkında kamuoyuna açıklamada bulunacak mısınız ?  
4-) Cullap Sulama birliği hakkında bir soruşturma başlatacak mısınız ?

Şanlıurfa’da çiftçiler DSİ binasını bastı
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
CHP Sözcüsü Öztrak: “Millet Helalleşmek İçin Değil, Hesaplaşmak İçin Sandığı Bekliyor”-(VİDEO)
CHP Sözcüsü Öztrak: “Millet Helalleşmek İçin Değil, Hesaplaşmak İçin Sandığı Bekliyor”-(VİDEO)
400 bin nüfuslu ilçenin tek PTT şubesinde izdiham
400 bin nüfuslu ilçenin tek PTT şubesinde izdiham