Kayyım geri adım attı: Heykeller kaldırıldı

DİYARBAKIR – Kayyım yönetimindeki DBB tarafından, Havalimanı mevkiine konulan, karpuz içerisinde yer alan çocuk ve kadayıf tepsisi taşıyan kişi heykelleri, gelen yoğun tepkiler üzerine kaldırıldı.

949 kez okundu.
Kayyım geri adım attı: Heykeller kaldırıldı

Kayyım yönetimindeki Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, Diyarbakır Havalimanı mevkiinde bulunan Yonca Kavşağına diktiği “heykeller”in bir kısmını, gelen yoğun tepkiler üzerine kaldırdı. Geri adım atan DBB, karpuz içerisinde yer alan çocuk ve kadayıf tepsisi taşıyan kişi heykellerini kaldırıldı. Karpuz figürü yerinde dururken, içerisinde yer alan çocuk figürü söküldü. Kadayıf tepsisi taşıyan kişi heykeli ise tamamen ortadan kaldırıldı.

YENİ HEYKELLER DİKİLDİ

Alandaki peyzaj çalışmalarıyla birlikte 4 milyon 412 bin TL’ye mal edilen heykellerin bir kısmı kaldırılırken, yerine koyun otlatan çoban ve bir demirciyi resmeden heykeller dikildi.

KAYYIM SAVUNMUŞTU

Kentte yaşan yurttaşlar, söz konusu heykellerin sanattan uzak olduğu ve Diyarbakır kültürünü yansıtmadığını belirterek, kaldırılmasını talep etmişti.

Diyarbakır Valisi ve Büyükşehir Belediyesi kayyımı Münir Karaloğlu, tepkilere ilişkin yaptığı açıklamada heykelleri savunmuştu.

 

(MA)

Kayyım geri adım attı : Heykeller kaldırıldı
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
CHP’den Karaköprü Belediyesine İtiraz Dilekçesi-(VİDEO)
CHP’den Karaköprü Belediyesine İtiraz Dilekçesi-(VİDEO)
Dünya harikası 3 bin yıllık kanal çöplüğe döndü
Dünya harikası 3 bin yıllık kanal çöplüğe döndü