HDP'li Sürücü : Pakdemirli’ye fıstık ağaçlarını sordu

HDP Şanlıurfa Milletvekili Ayşe Sürücü, Bakan Pakdemirli’ye fıstık ağaçlarını sordu

759 kez okundu.
HDP'li Sürücü : Pakdemirli’ye fıstık ağaçlarını sordu

HDP Şanlıurfa Milletvekili Ayşe Sürücü, 30-40 yıllık fıstık ağaçlarında kuruma başladığını belirterek, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye “Bu konuyla ilgili bir çalışma yürütecek misiniz?” diye sordu.

Yeşil altın olarak adlandırılan fıstık ağaçlarının kurumaya başlamasıyla birlikte Milletvekili Ayşe Sürücü, bu sorunu Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye iletti. Bakan Pandemirli’ye soru önergesi veren Sürücü, Şanlıurfa, Gaziantep, Kahramanmaraş’ta bulunan fıstık üreticilerinin bu yıl tanımlanamayan bir fıstık hastalığı ile karşı karşıya kaldığını belirterek, “Bir anda 30-40 yıllık fıstık ağaçlarında kuruma başlamıştır. Fıstık zaten yıllık olarak değerlendirilip, ürün alınmadığı yıl 'yok yılı' olarak adlandırılır. Son 40 yıldır dünyamızı da etkisi altına alan kuraklık çiftçiyi bu kadar etkisi altına almışken, yeşil altın olarak değerlendirilen fıstık ağaçlarının aniden kuruması oldukça tedirgin edicidir.

Dünyada üreticisi olduğumuz fıstık ağaçlarının öneminin farkına varmak ve mevcut fıstık hastalığının araştırılması için bölgede bir zirai araştırma laboratuvarının kurulması ve bu noktada ekonomik sorun yaşayan çiftçilerin borçlarının ötelenmesi ile birlikte desteklemelerine el konulmaması noktasında adımlar atılması elzemdir” dedi.

Sürücü, Bakan Pakdemirli’ye bu bağlamda şu soruları yöneltti:

“1.Şanlıurfa, Gaziantep ve Kahramanmaraş’ın Ziraat Odası ile iletişime geçecek misiniz ?

 2.30-40 yıllık fıstık ağaçlarının kuruması en az 20 yıl ürün veremeyecekleri anlamına gelmekte olduğunu biliyor musunuz ?

3.Zirai araştırma laboratuvarı kurulacak mıdır?

4.Şanlıurfa, Gaziantep ve Kahramanmaraş’ta baş gösteren bu hastalık ile ilgili bir çalışma yürütecek misiniz?”

“DEDAŞ kamburundan kurtulmak için DEDAŞ’ın kamulaştırılması gerekmektedir”

İşte O Önerge

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI'NA

Aşağıdaki sorularımın Tarım ve Orman Bakanı Bekir PAKDEMİRLİ tarafından Anayasa'nın 98'nci ve İçtüzüğün 99'ncu maddeleri gereğince yazılı olarak yanıtlandırılmasını arz ederim.

 Ayşe SÜRÜCÜ Şanlıurfa Milletvekili

Şanlıurfa, Gaziantep, Kahramanmaraş kentlerimizde bulunan fıstık üreticileri bu yıl tanımlanamayan bir fıstık hastalığı ile karşı karşıya kalmıştır. Bi anda 30-40 yıllık fıstık ağaçlarında kuruma başlamıştır. Fıstık zaten yıllık olarak değerlendirilip, ürün alınmadığı yıl yok yılı olarak adlandırılır. Son 40 yıldır dünyamızı da etkisi altına alan kuraklık çiftçiyi bu kadar etkisi altına almışken, yeşil altın olarak değerlendirilen fıstık ağaçlarının aniden kuruması oldukça tedirgin edicidir.

Dünyada üreticisi olduğumuz fıstık ağaçlarının öneminin farkına varmak ve mevcut fıstık hastalığının araştırılması için bölgede bir ziraai araştırma labratuvarının kurulması ve bu noktada ekonomik sorun yaşayan çiftçilerin borçlarının ötelenmesi ile birlikte desteklemelerine el konulmaması noktasında adımlar atılması elzemdir.

Bu Bağlamda:

1.Şanlıurfa, Gaziantep ve Kahramanmaraş’ın Ziraat Odası ile iletişime geçecek misiniz ?

2.30-40 yıllık fıstık ağaçlarının kuruması en az 20 yıl ürün vereyecekleri anlamına gelmekte olduğunu biliyor musunuz ?

3.Ziraai araştırma labratuvarı kurulacak mıdır?

4.Şanlıurfa, Gaziantep ve Kahramanmaraş’ta baş gösteren bu hastalık ile ilgili bir çalışma yürütecek misiniz?

 

HDP'li Sürücü Fıstık Ağaçlarını Bakan Pakdemirli'ye Sordu
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
CHP’den Karaköprü Belediyesine İtiraz Dilekçesi-(VİDEO)
CHP’den Karaköprü Belediyesine İtiraz Dilekçesi-(VİDEO)
Dünya harikası 3 bin yıllık kanal çöplüğe döndü
Dünya harikası 3 bin yıllık kanal çöplüğe döndü