Kanada’da çocuklara ait 215 cenaze bulundu

Kanada’da yatılı okuldaki toplu mezarda 215 çocuğun cenazesi bulundu.

1810 kez okundu.
Kanada’da çocuklara ait 215 cenaze bulundu

Kanada'nın British Columbia bölgesinde, yerli çocukları asimile etmek üzere eğitim veren ve 1978 yılında kapatılan Kamloops Yatılı Okulu'nda, 215 çocuğa ait cenaze bulundu. Okuldaki toplu mezarda bulunan çocukların en küçüğünün 3 yaşında olduğu belirtildi. 
 
ÖLÜMLER BELGELENMEDİ
 
Bölgedeki yerli gruplardan olan Tk'emlúps te Secwépemc'in lideri Rosanne Casimir, "Bildiğimiz kadarıyla bu çocukların ölümleri belgelenmedi" dedi. Kanada Başbakanı Justin Trudeau ise Twitter paylaşımında, "Okulda bulunan mezar beni derinden üzdü. Bu, ülkemizin tarihinin karanlık ve utanç verici döneminin acı veren bir hatırlatıcısı" ifadelerini kullandı.
 
KÜLTÜREL SOYKIRIM 
 
Geçtiğimiz yıllarda yürütülen çalışmalarda, Kanada'da 19'uncu yüzyıldan 1970'lere kadar yerli çocukların zorla ailelerinden koparıldığı ortaya çıkarılmıştı. Çocukları asimile etmek için kurulan okullarda, binlerce çocuğun fiziksel ve psikolojik şiddete maruz bırakıldığı tespit edilmişti.
Roma Katolik Kilisesi tarafından 1890 yılında kurulan Kamloops Yatılı Okulu'nun da, bu okullardan biri olduğu açıklanmıştı. 2015'te hazırlanan raporda, bu tür okullara en az 150 bin çocuğun gittiği kaydedilmiş ve kültürel soykırım yapıldığı belirtilmişti. 

 

(MA)

Kanada’da çocuklara ait 215 cenaze bulundu
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Dünya harikası 3 bin yıllık kanal çöplüğe döndü
Dünya harikası 3 bin yıllık kanal çöplüğe döndü
Diyarbakır’da iş cinayeti
Diyarbakır’da iş cinayeti