Fındık yetiştiricisi: Taban fiyat 35 TL olsun

ORDU – Fındık hasadına bir ay kaldığını hatırlatan Tüm Köy-Sen Ordu Şube Başkanı Zekai Sağra, artan maliyetler de göz önünde bulundurulduğunun da alım taban fiyatının 35 TL olması gerektiğini söyledi.

1034 kez okundu.
Fındık yetiştiricisi: Taban fiyat 35 TL olsun

Tüm Üretici Köylüler Sendikası (Tüm Köy-Sen) Ordu Şubesi, hasadına bir ay kalan fındık fiyatlarının belirlenmesi için Altınordu ilçesinde bulunan Tahıl Pazarı Meydanı'nda basın açıklaması yaptı. “Emeğimiz, ürünümüz olan fındıkta soyguna, talana hayır” pankartının açıldığı açıklamada “Bir kilo fındık 35 TL” ve “Serbest piyasa tarımda sömürüdür” dövizleri taşındı. Açıklamaya fındık üreticilerinin yanı sıra Emek Partisi, Saadet Partisi ve Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) üyeleri katılarak destek verdi.
 
FINDIK 35 TL OLSUN
 
Grup adına basın metnini okuyan Tüm Köy-Sen Ordu Şube Başkanı Zekai Sağra, fındık fiyatının maliyetler üzerinden hesaplanması gerektiğini belirtti. Sağra, “Enflasyonun sürekli arttığı; gübre, ilaç fiyatlarının yüzde yüz artığı ülkemizde fındık fiyatının ne kadar olacağını alıcının insafına terk edilemez. Enflasyon gibi paramızın değerini düşüren olguları da hesaplayınca 1 kg fındığın fiyatının en az 35 TL olması gerekiyor. Ancak fiyatın belirlenmesi de yetmiyor. Devlet üreticinin lehine politika geliştirmezse, alım garantisi sağlanmazsa üretici yine mağdur olur. Sendika olarak talebimiz, fiyat belirlemesini üreticilerin de içinde olduğu ‘komisyon’ yapmalıdır. Bu da yetmez devlet sinir koymadan alım garantisi vermelidir. Yoksa serbest piyasa canavarı politikası nedeniyle alıcı olan ihracatçı ve tüccarlar üreticiyi mağdur etmeye devam eder" dedi.
 
ÖRGÜTLENME ÇAĞRISI
 
Yetiştiricilerin oyalandığını ifade eden Sağra, uygulanan tarım politikalarının aleyhlerine olduğunu dile getirdi. Uygulanan politikalar sonucu köylerin boşaldığını vurgulayan Sağra, “Üretici, üretim boyunca harcadığı paranın ve emeğinin karşılığını alamıyor. Bu nedenle üreticiler olarak taleplerimizi dillendireceğiz, mücadele edeceğiz. İktidarın ve tarım ve gıda temellerinin dayatmalarına boyun eğmeyeceğiz. Üreticilerin sorununu ancak üretici anlar. Bu nedenle üreticilerin örgütlenmelerin, birlik olmaktan başka seçeneği yok. Ürünümüze, emeğinize sahip çıkıp talana ve soyguna dur demeliyiz" diye konuştu.
 
MA / Tolga Güney 

Fındık yetiştiricisi: Taban fiyat 35 TL olsun
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İBB’nin Ekipleri Üç Gündür Yangınlara Müdahale Ediyor
İBB’nin Ekipleri Üç Gündür Yangınlara Müdahale Ediyor
Rıza Kayaalp bronz madalya için mücadele edecek
Rıza Kayaalp bronz madalya için mücadele edecek