DOĞRU ZAMAN NE ZAMAN
Mustafa MIZRAK

DOĞRU ZAMAN NE ZAMAN

Bu içerik 1219 kez okundu.

Çoğu zaman insanın bir olayı yaşamasının tek nedeni, doğru zamanda doğru yerde ya da yanlış zamanda yanlış yerde olmasıdır. İnsan bir şey için ne kadar iyi hazırlanmış olursa olsun, önceden tahmin edilemeyen ve sonucu etkileyebilecek olaylar mutlaka olur. Tanrı insanlığa yapacak birçok şey, birçok uğraş verdi ayrıca Tanrı bize yapmak istediğimizi seçme özgürlüğü de tanıdı. Ancak bir şeyin en iyi sonucu verebilmesi için doğru ya da uygun zamanda yapılması gerekir. Çiftçiler her ürün için uygun bir ekim zamanı olduğunu bilir. Peki çiftçi bu basit gerçeği görmezden gelip bir ekini yanlış bir zamanda veya mevsimde ekerse ne olacak. Çok emek verdiği halde iyi ürün alamazsa, bunun sorumluluğunu kime yükleyecek. Sorun çiftçinin ürünü doğru zamanda ekmemiş olmasındadır.

 Çiftçi, Yaratıcının kurduğu doğal düzene uysaydı iyi bir sonuç alabilirdi. *** İnsanlar, egemenlikleri altına aldıkları yeryüzünü kendi yararları için kullanmalıydılar. Fakat bunu sorumluluk duygusuyla yapmalıydılar. İnsanlar yerin yağmacıları değil, saygın kâhyaları olmalıydılar. Yerin bugün tanık olduğumuz harap edilişi, Yaratıcının amacına aykırıdır ve bunu yapanlar yeryüzündeki yaşamın amacına aykırı hareket ediyorlar. Ve zamanlamayı bilmeden eyleme geçiyorlar. İnsanoğlu kendi çabalarıyla Yaratıcının yaptığı işi baştan sona asla anlayamaz.”Cevabı bulma konusundaki acizlikle öğrenme arzusu arasındaki bu köklü çelişki, düşünürlere ve filozoflara çağlar boyu sıkıntı vermiştir. Yirminci yüzyıldaki gelişmeleri büyük olasılıkla yakından biliyoruz. Meydana gelen karışıklığın farkındayız. 

Ağır suçlarla ilgili korku günlük yaşamın bir kısmı haline geldi. Ahlak standartları bir kenara itildi. Nüfus patlaması çözülemeyen sorunlar yaratıyor. Çevre kirliliği yaşamın niteliğini bozuyor, hatta tehlikeye sokuyor. *** Siyasal konferanslar ve antlaşmaların insanlarda gerçek bir değişime yol açmadığını unutmamalıyız. Bunlar, insanların birbirlerini sevmelerini de sağlamıyor. Dünya liderleri ne ağır suçları durdurabiliyor ne de hastalık ve ölümü yok edebiliyorlar. Bunun için, insanın barış ve güvenlik yönünde sağladığı herhangi bir gelişmeye güvenip, bu dünyanın, sorunlarını çözme yolunda olduğunu sanmamalıyız. Sevgi sabırlı ve kibardır; kıskanç, kibirli veya gururlu değildir. Sevgi asla pes etmez; umudu ve sabrı asla tükenmez. Mustafa Mızrak / Gazeteci / Yazar
 

DİĞER YAZILAR
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Şehir Hastanesi İçin Ankara’da Sürpriz Görüşme!
Şehir Hastanesi İçin Ankara’da Sürpriz Görüşme!
Birleşmiş Milletler Kadın Birimi 'Çocuk Yaşta, Erken ve Zorla Evliliklere İlişkin Erkek Algısı' Raporunu Yayınladı
Birleşmiş Milletler Kadın Birimi 'Çocuk Yaşta, Erken ve Zorla Evliliklere İlişkin Erkek Algısı' Raporunu Yayınladı