AMİN
Mustafa MIZRAK

AMİN

Bu içerik 51 kez okundu.

Cennette Artık ölüm olmayacak. Artık ne yas, ne ağlayış, ne de ıstırap olacak. Çünkü önceki düzen ortadan kalkacak. Cennet insanoğlunun günah sorunu olmadan Tanrı’ya tapınabilecekleri ve günahın getirdiği lanet olmadan verimli olabilecekleri bir yer olacak. Cennet sonsuzdur. Zaman kavramının orada olmayacağını düşünülür. Basit bir denklem ile açıklamak gerekirse; Tanrı insanı yarattı ve insan sonsuza kadar günah üretiyorsa Tanrı günaha göz yumuyor ve onu destekliyor diye düşünebiliriz. Ama Tanrı günahı ve kötülüğü yargılar ve eninde sonunda onu yok eder.

Uzunca bir süre teoloji dersleri aldım.Fakat buna rağmen dini konularda pek yazmayı uygun görmesem de zaman zaman yazma gereği duyuyorum.Yanıldığım detayları affınıza sığınarak kaleme almaya çalıştım.Ortaçağ’daki literatürde cennet-cehennem tasvirlerinin arttığı, doğrudan doğruya cennet veya cehennemi konu edinen risâlelerin rabbiler tarafından yazıldığı görülür. Bazı Ortaçağ yahudi filozofları cenneti Tanrı’ya kavuşma, cehennemi de ebedî hayattan mahrum kalma anlamında kullandılar. Hıristiyanlığın cennet-cehennem telakkisine ışık tutan ifadelerde asıl ağırlık Eski Ahid ve yahudi geleneğidir. Ancak sonraları Hıristiyanlığa özgü farklı yorumlara dayanan bir ahret telakkisi oluşmuştur. Âdem ile Havva’nın itaatsizliği Hıristiyan teolojisinde Yahudilikte bulunmayan günah inancına yol açmıştır.Îsâ’nın kurtarıcılığı ve vaftiz uygulaması hep bu olaya bağlanmaktadır. Cenneti kaybetme kıssanın en çarpıcı noktasıdır. 

Hıristiyanlıkta Cennet Tanrı’nın yarattıkları ile iletişim kurduğu, insanın ise Tanrı ile bir arada bulunduğu, Tanrı’ya ibadet ettikleri, ürettikleri, verimli oldukları, yaratılan her şeye egemen oldukları ve Tanrı tarafından “iyi “ olarak tanımlanmış bir alan olarak bilinir. Yukarıda sayılan tüm bu özellikler günahın gelmesi ile bozulur. Şu anda içinde yaşadığımız dünya bir Aden bahçesi yani cennet değildir. Günah bahçede sahip olduğumuz bütün özellikleri elimizden aldı.Yeni cennet anlayışı, Aden Bahçesi’nde insanın kaybettiği her şeyi yeniden kazanmasıdır. Yeni cennet ile Aden Bahçesi arasındaki en önemli benzerlik Tanrı ile insan arasındaki ilişki ile alakalıdır. 

Rab Korkusu Bilginin Temelidir. Oysa Ahmaklar Bilgiyi Ve Terbiyeyi Küçümser.

 

Mustafa Mızrak / Gazeteci / Yazar

 

www.ruhanews.com

 

DİĞER YAZILAR
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ege'de orman yangınları yayılıyor: Ölü sayısı 9'a çıktı
Ege'de orman yangınları yayılıyor: Ölü sayısı 9'a çıktı
Sarıgül ve Davutoğlu ‘Büyükşehir Afet Yönetim Merkezi’ni ziyaret etti
Sarıgül ve Davutoğlu ‘Büyükşehir Afet Yönetim Merkezi’ni ziyaret etti